„Nowe wyzwanie na rynku pracy – edukacja dla turystyki postpandemicznej” dzień pierwszy

Data: 06 .11.2023
Miejsce wydarzenia: Mediateka, pl. Skulimowskiego 3, Wieliczka

Dzień pierwszy –  streaming

część I

część II

Skrót wydarzenia

Projekt „Nowe wyzwanie na rynku pracy – edukacja dla turystyki postpandemicznej” realizowany jest przez Katedrę Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII od dwu lat. Jego efektem jest stworzenie platformy dla spotkania i dyskusji: przedstawicieli branży turystycznej i eventowej, akademików i samorządowców – tak by wspólnie rozmawiać i działać w kierunku promowania dziedzictwa kulturowego i historycznego, ale też wykorzystywania go na przykład do tworzenia produktu turystycznego.

W ramach Wydarzenia prezentującego wyniki prac odbył się cykl paneli dyskusyjnych:

„Zrównoważona polityka w miastach i obszarach historycznych” – Panel dyskusyjny poprzedzi 20 min film. A potem… Zaproszeni goście będą dyskutować o tym czym jest zrównoważona polityka w wielkich miastach i mniejszych historycznych oraz na terenach bliższych naturze. Jak pogodzić potrzeby mieszkańców i turystów. I jak sprawić by mieszkańcom mieszkało się przyjemnie a turyści chcieli to miejsce odwiedzać i czuli się w nim dobrze.

Goście:

  • Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta m. Krakowa ds. Kultury
  • dr Artur Kozioł – burmistrz Wieliczki
  • Katarzyna Turosieńska – prezes Podlaskiego Oddziału PIT

prowadzenie Lucyna Maria Rotter.

„Jak skutecznie promować dziedzictwo historyczne” – Czy historia i dziedzictwo kulturowe jest dobrym tematem dla „robienia telewizji”. Jak o dziedzictwie opowiadać na antenie tak by opowieść trafia do mieszkańców Polski a jak opowiedzieć ja w innych krajach. Czy łatwo jest przenieść historię na duży ekran i czy film historyczny rządzi się swoimi prawami. A co z książką? Czy książka historyczna może skutecznie promować dziedzictwo i historię?

Goście:

  • Piotr Legutko – redaktor naczelny TVP Historia
  • Piotr Bunar – właściciel Oficyny Wydawniczej Avalon
  • Piotr Jaworski – reżyser telewizyjny i filmowy

prowadzenie Lucyna Maria Rotter

Czy dziedzictwo niechciane zawsze jest „niechcianym” Czy są takie ślady historii, które dla mieszańców są trudne? Czy te ślady podobnie odbierane są przez przyjeżdzających turystów? Jak postrzegamy historię swoją u siebie a jak ślady tożsamości pozostawione w odległych zakątkach globu. No i czy trudną czasem historię można przekuć w pozytywny obraz prowokujący do destynacji i chęci poznania regionu i jego dziedzictwa?

Goście:

  • prof. dr hab. Józef Marecki – wykładowca uniwersytecki, spec. z zakresu dziedzictwa oraz historii najnowszej
  • dr Andrzej Giza – wykładowca uniwersytecki, dyrektor Stowarzyszenia im. L. Beethovena
  • Mirosław Moroń – prezes Zarządu Investimus sp. z o.o.

prowadzenie Lucyna Maria Rotter

.

W ramach wydarzeń towarzyszących:

Koncert Marty Bizoń „Piosenki Krakowskiego Kazimierza” (6 listopada godz. 16.30)


Wernisaż fotografii Włodzimierza Płanety „Dziedzictwo chciane – dziedzictwo niechciane” (6 listopada godz. 18.00)


Prezentacja książki L. M. Rotter, P. Legutko, W. Płaneta (fot.), Dziedzictwo chciane – dziedzictwo niechciane, Kraków 2023. To książka o tym jaką wartość dla społeczeństw ma dziedzictw kulturowe, jakim językiem się posługuje by opowiadać nam o dziejach, postaciach, miejscach… To także podpowiedzi – jak wykorzystać ślady przeszłości i to co nowego w kulturze się dzieje, w branży turystycznej i eventowej. Jak promować się, wykorzystując dziedzictwo kulturowe, jak na nim budować produkt i jak je samo promować i o nim mówić. Książkę wzbogaca bogata warstwa ilustracyjna. To fotografie zakątków Polski. Tych miejsc które znane i zabytkowe, tych miejsc które czasem zapomniane, tych które zyskały nowe życie.


Prezentacja publikacji Turystyka w mieście historycznym, red. K. Góralczyk, K. Gądek, M. Smyth, Kraków 2023. Publikacje stanowi zbiór dokumentów prawnych i regulaminów. Składa się na niego 62 dokumenty podzielone na cztery działy tematyczne.  Pierwszy stanowią dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych, kolejne to dokumenty europejskie, następnie dokumenty polskie i wreszcie – kodeksy  i wytyczne turystyczne


Prezentacja programów edukacyjnych stworzonych przez akademików i praktyków z branży turystycznej i eventowej

TV Wieliczka

„Głos24”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *