Łotwa – Cesisi

Dzieje miasta Cesisi (dawniej z polska Kieś zwane) sięgają początku XIII wieku. Jednak znacznie późniejsze czasy wypromowały miasto. W 1583 roku w Kieś została ogłoszona w imieniu króla Stefana Batorego nowa konstytucja Inflant.

Budowlą posiadającą najstarszą metryczkę w mieście jest kościół św. Jana. Obecnie protestancki, choć wzniesiony w XIII wieku. Ze średniowiecznego klimatu niewiele zostało, ale metryczkę ma – najstarsza. Początkowo był głównie kościołem klasztornym, potem siedzibą biskupów katolickich a na koniec przekształcono go w zbór luterański. Z czasów katolickich zachowało się sporo nagrobków i epitafiów dostojników kościoła i zakonu. XIII wieczną metryczkę ma też zamek. Warownię wznieśli rycerze Zakonu Kawalerów Mieczowych. Burzliwe miała dzieje. Zaczęto go budować w 1209 roku a rok później już był oblegany. 🙂 Udało się go jednak wznieść i ufortyfikować, na tyle solidnie, że stał się siedzibą Wielkich Mistrzów! Wspomnieć warto, że była to druga co do wielkości warownia na Inflantach. Zamek częściowo wysadzony został w 1577 roku i w ten sposób – dawny już wówczas zamek krzyżowców, przyczynił się pośrednio do pokonania Iwana Groźnego, który miasto oblegał. Zamek odbudowano (był zresztą siedzibą polskich starostów) ale ponownie popadł w ruinę w XVIII wieku. Pod koniec XVIII wieku hrabia Sievers, jako nowy właściwe zdecydował o rozbudowie swoich włości i powstaje Nowy Zamek.

Dzisiaj stary zamek krzyżowców nadal pokazuje swoją świetność ale są to nagie mury, mocno momentami uszczknięte przez czas. Wejść do środka można – w towarzystwie przewodnika i będąc uzbrojonym w latarnię – świecę (oświetlenia w zamku brak a przechodzi się różnymi zakamarkami i korytarzami czasem spowitymi mrokiem mocnym). W sumie daje to trochę klimat przenoszenia się w czasie, choć ja czułam się chyba bardziej – coś tak pomiędzy Pan Samochodzik na tropie templariuszy a Biała Dama w akcji… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *