Jerozolima (Izrael) – Muzeum Izraela oraz Muzeum Ziem Biblijnych

Dwa muzea, właściwie nieopodal siebie. A opowiedziana w nich historia – trochę uzupełniająca się wzajemnie. Muzeum Ziem Biblijnych (מוזיאון ארצות המקרא ירושלים) to w sumie muzeum archeologiczne. Powstało w latach dziewięćdziesiątych XX wieku a inicjatorem był Elie Borowski (tak – polski akcent. Urodził się w Warszawie). Zresztą zręby dla muzeum dała prywatna kolekcja Borowskiego. Co można w muzeum zobaczyć? Ano artefakty pokazujące historyczność tego co w Torze zapisane, zabytki kultury Bliskiego Wschodu ale i „okolic”. Są eksponaty związane ze sztuką egipską, kananejska, aramejską, filistyńską, Hetytów, Persów itd. itd. Wszystko fajnie opisane, czasem rzuconymi na ścianę tekstami poważnych artykułów. Są też teksty z Tory odnoszące się do oglądanych obiektów. Dodatkowo – sporo niezłych makiet. Fajne, ciekawe i do tego naukowe. Super tercet!

Rozwinięciem niejako jest to co w całym kompleksie Muzeum Izraela (‏מוזיאון יִשְׂרָאֵל‎). Myślę, że jest znacznie bardziej na świecie znane, no i starsze bo założone w 1965 roku. Ma cztery podstawowe działy. Pierwszy – archeologia. To zasoby archeologiczne szeroko rozumianych ziem, w których kształtowała się historia ludu Izraela. Z ciekawszych eksponatów – kamień Piłata, stela Tel Dan, ossuarium Jeszua bar Jehosef, łaźnia Heroda itd. itd. Szczególnym miejscem tej ekspozycji jest miejsce („Sanktuarium Księgi”) prezentowania rękopisów Tory, również zwojów z Qumran i z Masady. To chyba największy zbiór zabytków związanych z szeroko rozumianą „Ziemią Świętą”. Kolejna ekspozycja – judaika. Wytwórczość rzemiosła artystycznego w Izraelu ale i w diasporach. Czegoż tu nie ma! A wszystko pokazane w spójnych opowieściach. Na przykład to co w życiu rodzinnym albo opowieść z obszaru kostiumologii – ubiorów określających tożsamość. Można zobaczyć tu na przykłada fantastyczny naszyjniki żydowskiej panny młodej z Jemenu. Inne opowieści to szlak synagog lub cykl roczny w perspektywie judaizmu. Tu piękne mozaiki, wnętrza synagog lub przedmioty potrzebne do praktyk religijnych. Następne dwa skrzydła muzeum to olbrzymia przestrzeń dedykowana sztuce oraz miejsce przeznaczone na zajęcia edukacyjne. Ach! I gigantyczna makieta Jerozolimy z czasów II świątyni. Robi wrażenie!

Przechodząc z jednego muzeum do drugiego można odpocząć w Sacher Park i Wohl Rose Park. Bo i miło i zielono, i pachnąco – w tym drugim ponad 400 odmian róż! No i spacerując parkowo można stanąć obok słynnej menory – tej tuż obok Knesetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *