Hiszpania – Eunate

Romańskich perełek w regionie Navarra – milion! Co dwa trzy kilometry jakiś kościół pielgrzymkowy z metryczką średniowieczną albo pustelnia albo klasztor… Santa María de Eunate (pierwotną nazwę można przetłumaczyć jako „dobre drzwi”) wybudowano na styku dwu dróg pielgrzymkowych do Santiago. Najpierw była tu pustelnia może też szpital dla pielgrzymów. W odnalezionych grobach, były też muszle jakubowe – więc to pochowani prawdopodobnie pielgrzymi którzy zmarli w drodze… Obecna świątynia jest na planie ośmioboku i otoczona arkadami z 33 kolumn.

Skąd się tu wzięła i to w takim kształcie? Wybudowana w szczerym polu… Jak na pierwotną pustelnie – ok. Ale to w sumie kościół. Miejsce do zatrzymania się strudzonych pielgrzymów na rozstaju dróg – może tak. Sporo tu elementów symbolicznych. Sam układ ośmioboku nawiązuje w symbolice chrześcijańskiej do zmartwychwstania lub rodzenia się do nowego życia. Niektórzy doszukują się w dekoracjach wręcz symboli ezoterycznych. Czasem kojarzona jest z templariuszami – ale nic właściwie na to nie wskazuje…

Hipotez mnogość, nic pewnego za wyjątkiem tego że w szczerym polu stoi romańska świątynia skrywająca miliony symboli i nie rozwiązanych dotąd zagadek…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *