do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Czytelnia » Poznawanie świata
Węgry - Gödöllő, Győr, Ostrzyhom, Szentendre

W niedalekiej odległości od Budapesztu jest kilka miejsce wartych zatrzymania się w nich. Gödöllő słynie z barokowego królewskiego pałacu – letniej rezydencji Franciszka Józefa oraz Sisi. Choć zbudowany dla grafa Grassalkovicha, to jednak Ich Cesarskie Mości bardziej go rozsławiły. Na piętrze sale wystawowe, na parterze kawiarnia i sklepy z plastikowymi pamiątkami… ale jest cudowny ogród który cudownie wygląda o każdej porze roku, i jest mnóstwo okazji do posłuchania zupełnie niezłej muzyki, bo i koncerty kameralne i koncerty zamkowe, i festiwale muzyki harfowej i im, Liszta – dla każdego coś…  

Pięknie i barokowo jest także w Győr. To doskonałe miejsce na spacery. Takie bez celu, dla przyjemności. Trochę tak jak w Szentendre, tyle że w tym miasteczku bardziej kameralnie. Wąskie wijące się uliczki, zaułki, kawiarenki, mnóstwo sklepików z rękodziełem. Miłośnicy czasów rzymskich znajdą tu pozostałości obozu Ulcisia Castra. A i krzyż morowy z 1763 roku. Wotum za ustąpienie zarazy.

Najdalej od Budapesztu leży Ostrzyhom. To jedno z najstarszych miast na Węgrzech, i najważniejszych zarazem. Tutaj chrzest i koronę przyjął św. Stefan. Tutaj urodziły się święte Kinga i Jolanta. Ilość świętych na metr kwadratowy miasta – nie najgorsza! Wcale nie dziwi że w tym właśnie mieście jest jedna z najpiękniejszych katedr na Węgrzech (wzniesiona na miejscu kościoła zniszczonego w czasie wojen przez Turków). I jeszcze akcent polski. Tutaj wracając spod Wiednia zatrzymał się Jan Sobieski :)

 
© 2018 lucynarotter.com.pl | Tworzenie stron internetowych