do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Czytelnia » Poznawanie świata
Palestyna - Emaus (Al-Kubajba)

Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni ze sobą o tym wszystkim co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali ze sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że go nie poznali. (...) Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?" Łk 24,13-16.28-32

Tak naprawdę nie ma pewności gdzie było to biblijne Emaus. Czasem uważa się, że Zmartwychwstały spotkał się z uczniami w Emaus Nikopolis (najbardziej prawdopodobna hipoteza). Inni uważają, że w Abu Ghausz, a jeszcze inni twierdzą, że to Al-Kubajba. To ostatnie z miejsc jest często odwiedzane przez pielgrzymów od XIII wieku. W XIV wieku wzniesiono tutaj bazylikę św. Kleofasa. Podobno ma się wznosić nad fundamentami jego domu. Ta obecna wybudowana została jednak dopiero w 1902 roku na ruinach wcześniejszej.  

Niezależnie od tego czy Emaus było w którymś z tych miejsc, czy gdzie indziej biblijne Emaus funkcjonuje w przestrzeni kulturowej jako symbol, znak, zwyczaj. Na przykład w Krakowie w Poniedziałek Wielkanocny wszyscy tłumnie odwiedzają Salwator by uczestniczyć w jednym z najstarszych w Polsce – odpuście Emaus. Młodzież – głównie po to by oblewać, lub być oblanymi. Starsi by kupić tradycyjnego „Żyda” lub piernikowe serce. A mnie, niezależnie czy w Palestynie, Izraelu czy w Krakowie, przy takiej okazji zwykle brzmi gdzieś nad głową Rubikowe Co też się z sercem twoim stało, Że Pana Boga nie poznało Na drodze do Emaus? :)

 
© 2019 lucynarotter.com.pl | Tworzenie stron internetowych