do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Czytelnia » Poznawanie świata
Niemcy - Akwizgran

Początki miasta są celtyckie ale Akwizgran najbardziej znany jest z powodu Karola Wielkiego, a właściwie jego decyzji przeniesienia tu stolicy. Niebawem powstał w Akwizgranie pałac i katedra ze słynną kapica, w której zdeponowane zostały dziesiątki relikwii. Kaplica słynna i z tradycjami. Ponad trzydziestu władców niemieckich przyjmowało tu na skronie koronę i tym samym władze. Nie mniej  znany Akwizgran z synodów. Postanowieniem jednego z nich wprowadzono zwyczaj picia wina lub piwa w klasztorach :) (szczegóły typy nadawanie reguł zakonnych są mniejszej wagi… ;) )  Z Akwizgranem wiązać należy także formułę Filioque „Duch Święty od Ojca i Syna pochodzi”.

Z czasem miasto traci na znaczeniu a po wielkim pożarze w XVII wieku – generalnie ma problem z podniesieniem się. Jednak pojawił się nowy pomysł na zaistnienie. Akwizgran jako miasto rozrywki :). Miejsca rozrywek wszelakich i uciech! Z tego - zaczęło słynąć aż do XIX wieku.

Najsłynniejszą obecnie atrakcją turystyczną miasta jest co oczywiste katedra z zachowaną karolińską kaplicą. W kolejnych wiekach kolejne przebudowy i w rezultacie mamy tu zarówno fragmenty romańskie jak i gotyckie. W środku nawiedzić można doczesne szczątki Karola Wielkiego. Ale przechowywanej są też słynne relikwie Marii, Jezusa i Jana Chrzciciela. To powód, dla którego od wieków średnich Akwizgran nawiedzały tłumy pielgrzymów. Zobaczyć można też słynny tron podobno Karola ale raczej Ottona jak uczeni głoszą, i świecznik Barbarossy symboliką Niebiańskiej Jerozolimy zdobiony, i relikwiarz Karola Wielkiego, i Relikwiarz Najświętszej Marii Panny, i muzeum ciekawe, kuszące wielce zwłaszcza miłośników rzemiosła artystycznego, i… generalnie warto Akwizgran zobaczyć bo łady :).

 
© 2019 lucynarotter.com.pl | Tworzenie stron internetowych