Konferencje ogólnopolskie

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Gra w kolory” zorganizowana przez Instytut Nauk o Kulturze i Religii (Katedra Historii Kultury i Muzeologii) UKSW. 14-15 listopada 2024, Warszawa. Referat: Czy kolorami odzieży można manifestować przekonania religijne?

Konferencja naukowa „Osadnictwo józefińskie w Galicji – ślady obecności” zorganizowana przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 27 października 2023, Kolbuszowa. Referat: Osadnictwo józefińskie – ikonosfera.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 19 maja 2022, Kraków. Referat: Tanatoturystyka jako forma wykorzystania w branży turystycznej dziedzictwa niechcianego.

II Konferencja Naukowa „Tradycje i obyczaje w kulturach i religiach. Wojna i pokój” zorganizowana przez Katedrę Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa pod patronatem: Fundacja Nauka i Kultura oraz Fundacja św. Jadwigi dla UPJPII, Kraków 14 – 15 grudnia 2020. Referat: Porywczy bogowie. Personifikacje wojny w kulturach i religiach.

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „HISTORIA – PAMIĘĆ – TOŻSAMOŚĆ. Ochrona I Promocja Dziedzictwa Kulturowego jako forma zachowania pamięci o przeszłości” zorganizowany przez Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie 13 – 14 listopada 2019, Kraków, Referat: „Trwała ruina” jako element kształtujący krajobraz kulturowy.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kreatywność, Indywidualizacja, Rzetelność, Entuzjazm w wychowaniu patriotycznym” zorganizowana przez Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji i Katedrę Archiwistyki i NPH – WHiDK UPJPII w Krakowie. 24 listopad 2018. Panel dyskusyjny Interdyscyplinarne rozwijanie dumy narodowej młodzieży. 

Ogólnopolska konferencja naukowa „Natura – Homines – Historia Interpretacje przyrody w przeszłości. Rozumienie, znaczenia, symbole” zorganizowana przez Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Toruniu, 15-16 listopada 2018 Toruń. Referat: Florarium christianum a Florarium profanum. Różnice i podobieństwa w semantycznym postrzeganiu świata flory.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Ciało, strój, biżuteria w kontekście przemian kulturowych, społecznych i politycznych drugiej połowy XX wieku” zorganizowana przez UMCS w Lublinie. 11-12 października 2018 Lublin. Referat: Nowe trendy w „modzie zakonnej” po Soborze Watykańskim II. 

Ogólnopolska konferencja Naukowa „”Czasy kobiet niezwykłych – Sługa Boża Kazimiera Gruszczyńska i jej epoka” zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Kozienicach i Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. 16-17 września 2017, Kozienice. Referat: „Czarna sukienka” – żałobny strój kobiecy jako forma walki o polskość. 

„Jak promować nauki humanistyczne i społeczne” konferencja zorganizowana przez Akademię Ignatianum, 15 maja 2017, Kraków. Panel dyskusyjny.

III Ogólnopolska Konferencja Studiów nad Strojem „Co (nie)przystoi mężczyźnie” zorganizowana przez Muzeum Azji i Pacyfiku, 3-4 kwietnia 2017, Warszawa. Referat: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”. Formy i znaczeni semantyczne strojów bractw kurkowych w Polsce.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Uczeń i mistrz. Tradycja i innowacyjność w naukach humanistycznych” pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pan Jarosław Gowin, zorganizowana przez Katedrę Archiwistyki i NPH, Komisję Historyczną PAN Oddział w Katowicach. 1 grudnia 2016, Kraków. Referat: Ubiór który mówi. Semiologia stroju w zmieniającym się krajobrazie kulturowo-społecznym. 

Konferencja naukowa „W trosce o rozwój Uczelni” zorganizowana przez UPJPII w Krakowie. 28 listopada 2016. Kraków. Referat: Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej – troska o jakość kształcenia. 

Inauguracja roku akademickiego. KIRE, 22 października 2016, Kraków. Wykład Inauguracyjny: Jak uczyć patriotyzmu

Ogólnopolska Konferencja naukowa „Kresy – zaginiony świat. Wielokulturowość na pograniczu narodów i religii” zorganizowana przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów. 15 października 2016 Nałęczów. Referat: Percepcja elementów kulturowych przez grupy religijne, narodowe i  społeczne na przykładzie dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej. 

Ogólnopolska konferencja naukowa „Kultura i sztuka benedyktynek i benedyktynów w Polsce i Europie” zorganizowana przez Instytut Historii Sztuki UPJPII w Krakowie, 14 października 2016 Staniątki. Referat: Symbolami opowiedziana „Historia Zbawienia”. Semiologia kościoła opackiego w Staniątkach

Ogólnopolska konferencja naukowa „Ciało, strój, biżuteria w kontekście przemian kulturowych, społecznych i politycznych pierwszej połowy XX wieku” zorganizowana przez Wydział Artystyczny UMCS. 10 – 11 października 2016, Lublin. Referat: „Nie szata zdobi człowieka”? Semiologia ubioru na przykładzie wybranych grup społecznych. 

Ogólnopolska konferencja naukowa „Duszpasterstwa środowiskowe Archidiecezji Krakowskiej w latach 1945 – 1989”, zorganizowana przez IPN oddział w Krakowie, 1 czerwca 2016, Kraków. Referat: Ruch Cywilizacji Miłości jako znak nowych czasów.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 16 maja 2016, Kraków. Referat : Habity karmelitańskie – przemiany i znaczenie.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Ochrona Dóbr Kultury. Zabytki Sakralne”, zorganizowana przez WPiA Uniwersytet Warmińsko Mazurski. 10 marca 2016 Olsztyn. Referat: Patrzeć tak by zrozumieć. Jak „czytać” zabytki sakralne.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Postać św. Jadwigi Andegaweńskiej w kulturze i tradycji polskiej”, zorganizowana przez Parafię św. Jadwigi w Krakowie, Katedrę Archiwistyki i NPK UPJPII oraz Sekcję Historyczna PTT. 6 czerwca 2015 Kraków. Referat: Postać św. Jadwigi w edukacji i wychowaniu.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kultura religijna Małopolski w średniowieczu i dobie nowożytnej”, organizowana przez Katedrę Dziejów Kultury IHSiK UPJPII. 28 – 29 maja 2015 Kraków. Referat: Czwarty ślub zakonny jako wyraz charyzmatu i duchowości.

Ogólnopolska Konferencja „W kręgu kultury zakonnej, Konferencja Naukowa poświęcona pamięci o. prof. J. Benigna Wanata OCS”  organizowana przez Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytet Papieski Jana Pawła II Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych. 09 – 10 kwietnia 2015 Kraków. Referat: Symbolika i przemiany habitów karmelitańskich.

Ogólnopolskie kolokwium naukowe „Krajobraz kulturowy miast postkomunistycznych w Polsce” organizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Legnicy Archiwum Diecezjalne w Łodzi Katedrę Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii WHiDK UPJPII w Krakowie. 28 – 31 grudnia 2014, Kraków-Łódź-Legnica. Referat: Pomniki „przyjaźni” jako element propagandy.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Historia chrześcijaństwa w źródłach” organizowana przez UPJPII w Krakowie. 4-6 grudnia 2014, Kraków. Referat: Źródła do badań z zakresu kostiumologii kościelnej.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Ochrona dóbr kultury. Aktualne problemy” organizowana przez Katedrę Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego oraz Archiwum i Muzeum UWM. 27 listopada 2014, Olsztyn. Referat:  Rekonstrukcja czy oryginał Problem odbudowy stałych ruin.

XIII obchody Dni Długoszowskich zorganizowane przez PSE „Wieniawa”. 18 września 2014, Kłobuck. Referat: Symbole i znaki „praktyk tajemnych” w XV wiecznym Krakowie.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 19 maja 2014, Kraków. Referat : Nakrycia głowy w zakonach klariańskich – semantyka i rozwój.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Archiwa-Prawo-Kościół” organizowana przez Katedrę Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego oraz Archiwum i Muzeum UWM. 12 grudzień 2013, Olsztyn. Referat: Archiwa zakonne w Regułach i konstytucjach.

Panel naukowy „Woda życia Woda śmierci”, organizowana przez UPJPII. 16 maja 2013, Kraków. Referat: Woda jako symbol w kulturze europejskiej. 

Ogólnopolska konferencja naukowa „Ziemiaństwo polskie na rzecz ojczyzny i kościoła”, organizowana przez IPN, UPJPII oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. 23 listopada 2012, Kraków. Referat: Motywy patriotyczne i religijne na portretach ziemian polskich.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Galicja w filmach, dokumentach i opracowaniach” organizowana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. 14 – 15 września 2012, Nowy Sącz. Referat: Wielokulturowość Galicji.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Klara – kobieta nowa”, organizowana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. 22-23 czerwiec 2012, Nowy Sącz. Referat:  Podwika, welon, czepek. Rzecz o nakryciach głowy zakonnic.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 23 maja 2012, Korzkiew. Referat: Stroje ludowe z okolic Krakowa.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Archiwa i kancelarie w służbie Kościoła i nauki” organizowana przez Instytut Historii oraz Zakład Historii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji – Uniwersytet Rzeszowski, Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej. 24 marzec 1012 Częstochowa. Referat: Symbolika zwierząt mitycznych na przykładzie „Fizjologa”. 

Konferencja Naukowa organizowana przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. 2 grudzień 2011 Zabrze. Referat: Jak się nosili nasi przodkowie? 

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 12 październik 2010, Nowy Wiśnicz. Referat: Kołpaczek, fortugał i pludry. Z dziejów ubioru dworskiego.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Zamki pogranicza sądecko-spiskiego” zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Mestsky urad Stara Lubovna. 28 maja 2010, Nowy Sącz. Referat: Ubiór na przestrzeni wieków.

Konferencja naukowa „Wkład zakonów i zgromadzeń zakonnych w rozwój kultury i cywilizacji europejskiej” zorganizowana przez Koło Naukowe Historyków Studentów UPJPII. 20 maja 2010, Kraków. Referat: Duchowość i charyzmat zakonny wyrażony poprzez symbolikę hagiograficzną. 

Konferencja naukowa „Szata chwały i zwycięstwa” zorganizowana przez katedrę Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP2. 7 grudnia 2009, Kraków. Referat: Habit jako znak i wyróżnik grupy społecznej.

Konferencja Naukowa Z okazji 10. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Sądecczyznę i kanonizacji św. Kingi oraz Jubileuszu 800 – lecia zatwierdzenia reguły franciszkańskie zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Burmistrza Miasta i Gminy Stary Sącz oraz Klasztor klarysek w Starym Sączu. 5 czerwca 2009, Stary Sącz. Referat: Kostiumologia franciszkańska.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 21 maja 2009, Nowy Sącz. Referat: Stroje Łemkowskie. 

Ogólnopolska konferencja naukowa „Heraldyka kościelna”, organizowana przez Katedrę Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki WHK PAT. 13 marzec 2008, Kraków. Referat: Herby współczesnych biskupów polskich – próba interpretacji.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Święty Jacek i dziedzictwo dominikańskie”, organizowana przez Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Polską Prowincję Dominikanów. 9 październik 2007, Kamień Śląski. Referat: Symbolika hagiograficzna wybranych świętych dominikańskich.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Cnoty i wady. Społeczeństwo baroku po obydwu stronach Karpat”, organizowana przez Katedrę Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki WHK PAT. 19 maja 2007, Kraków. Referat: Emblematy jako wyraz postaw etyczno-moralnych. Zarys problematyki.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 15 maja 2007, Wieliczka. Referat: „Pierścień królowej Kingi”.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 6 czerwca 2006, Kraków. Referat: Mikołaj Wolski – życie i działalność.

Konferencja naukowa „Dziecko zdolne formy pracy wspierające kształtowanie i rozwój zdolności dzieci” organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. 9 marzec 2006, Kraków. Referat: Formy pracy z uczniem zdolnym na przykładzie Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej w Luborzycy.

Ogólnopolska konferencja Naukowa „Pośrednicy łask” organizowana przez Katedrę Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Wydziału Historii Kościoła PAT i Katedrę Teologii i Informatyki Biblijnej Wydziału Teologicznego PAT. 28 stycznia 2006, Kraków. Referat: Wstawiennictwo świętych w sztuce baroku.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiego Towarzystw Teologicznego. 17 listopada 2005, Kraków. Referat: Ludzie emigracji – Cyprian Kamil Norwid.

Sesja członków Sekcji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach. 24 maja 2005, Kraków. Referat: Przedstawiciele zakonu franciszkanów w wiekach średnich w Polsce.

Konferencja Naukowa „Zbiory Felicjanek” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 11 maja 2005, Kraków. Referat: Symbolika hagiograficzna. Święci szczególnie czczeni w zgromadzeniu sióstr felicjanek.

Konferencja Naukowa „Zbiory Bonifratrów” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 5 listopad 2004, Kraków. Referat: Treści ideowe w monumentalnej dekoracji potrynitarskiego kościoła św. Trójcy w Krakowie.

Ogólnopolska konferencja Naukowa „Czasy Katedr – czasy uniwersytetów. Źródła jedności narodów Europy” organizowana przez Filię WNS KUL w Stalowej Woli. 20–21 październik 2004, Stalowa Wola. Komunikat: Od starożytnej bazyliki do średniowiecznej katedry.

Konferencja Naukowa „Zbiory Ojców Paulinów”, organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 13 listopad 2003, Kraków. Referat: Zabytki złotnictwa XIX i XX wieku w kościele Paulinów na Skałce.

Ogólnopolska konferencja Naukowa „Klasztor i kościół Kapucynów w Krośnie (1753–2003) 250 lat działalności” organizowana przez Muzeum Podkarpackie, Podkarpackie Towarzystwo Historyczne oraz Klasztor Kapucynów. 4 październik 2003, Krosno. Referat: Architektura i wyposażenie klasztorów kapucyńskich na przykładzie Krosna.

Konferencja Naukowa „Zbiory Księży Jezuitów” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 14 listopad 2002, Kraków. Referat: Zabytki złotnictwa w kościele p.w. św. Barbary w Krakowie.

Konferencja Naukowa „Zbiory Księży Misjonarzy” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 15 listopad 2001, Kraków. Referat: Najcenniejsze zabytki złotnictwa w skarbcu kościoła XX. Misjonarzy na Stradomiu.

Konferencja Naukowa ”Jubileusz 70-lecia Profesora dr hab. Jana Sławomira Samka i Sesja Naukowa poświęcona Błogosławionemu Szymonowi z Lipnicy” organizowana przez Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie. 25 październik 2001, Kraków. Referat: Trzy osiemnastowieczne monstrancje z przedstawieniem świętych bernardyńskich – Kraków i Alwernia.

Ogólnopolska konferencja Naukowa „O wychowaniu przez sztukę” organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Przemyślu. 08 grudzień 2000, Przemyśl. Komunikat: Wychowanie przez sztukę w kościołach na przykładzie Dekanatu Wawrzeńczyce Archidiecezji Krakowskiej.

Konferencja Naukowa „Zbiory Ojców Franciszkanów” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 16 listopad 2000, Kraków. Referat : Marcin Lekszycki i jego prace.