do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Czytelnia » Tak sobie myślę...
flagi czy symboliczne barwy

Tak sobie myślę...

Weksylologia. To trudna nauka. Ba, samo słowo trudne! A rzecz w tym wszystkim co do drzewca się przytwierdza i z dumą nosi – flagi, sztandary, chorągwie itd. itp. Dość konkretne i sztywne reguły, przepisy, prawo… Jeśli tylko samą flagę wziąć pod uwagę to: flagę może mieć kraj, może mieć naród – i nie zawsze to ta sama. Flagi miały ziemie, a teraz mają województwa. Flagi wreszcie mają także miasta. (tak dla przypomnienia choć zapewne wszyscy wiedzą – flaga Krakowa jest biało błękitna, a flaga małopolski – biało żółto czerwona)

Wczoraj pojechałam na spacer. Tak przed siebie, bo pogoda ładna. Po drodze, jeden z przystanków – Jasna Góra. Tłumy. Na błoniach jasnogórskich rozłożone rzędy białych krzesełek. Mury klasztoru odświętnie udekorowane. Wszystko czeka na 3 maja. No właśnie – udekorowane. Wszędzie powiewały flagi Rzeczypospolitej – i to pięknie! Ale wraz z nimi wywieszone zostały biało błękitne flagi… Miasta Kraków? Moje serce rodowitej krakowianki, nie powiem,  uradowało się. Ale intencja paulinów chyba inna była. Rozumiem, że biel i błękit to kolory maryjne i w semiologii jako takie występują. Ale jedno to symbolika barw a zupełnie co innego flagi. "Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Peweksami". Wywieszenie dwu obok siebie flag to jasny sygnał – biało czerwona flaga – Rzeczypospolitej, obok biało niebieska flaga – skojarzenie „Kraków”. Bo, jeśli  wywieszamy flagę Polski, to obok – logika nakazuje – miasta lub województwa. Tyle, że flaga Częstochowy jest biało żółto błękitna, a województwa śląskiego niebiesko żółto niebieska. W tym wypadku wywiesić można ewentualnie flagę gospodarzy miejsca Zakonu Paulinów  - biało czarno żółto zieloną.

Jeśli zaś biało niebieskie barwy (bo taka jak sądzę intencja) to symbol maryjny, to biało czerwone – Serca Jezusa? Ale w tym konkretnym przypadku chyba jednak zbyt zbliżone formą i proporcją do flag.

To dobrze, że coraz więcej flag powiewa 2-3 maja lub 11 listopada. To cudownie! Ale chyba jeszcze odrobina edukacji przed nami…

 
© 2019 lucynarotter.com.pl | Tworzenie stron internetowych