do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Czytelnia » Ciut więcej o książkach
Symbol – znak – przesłanie. Symbolika stroju

Symbol – znak – przesłanie. Symbolika stroju, red. J. Marecki, L. Rotter, UNUM, Kraków 2011, ss. 160.

ISBN 978-83-7643-078-2

 

Kostiumologia kościelna to dziedzina nauki, która nie doczekała się dotąd zbyt wielu opracowań naukowych. Ubiór jako niemal nieodłączny element życia społecznego, stał się bardzo szybko narzędziem przekazu pewnych treści natury osobistej lub społecznie istotnej. Poprzez strój wyrażano przynależność klasową, zawodową, kastową, poziom ekonomiczny lub stan cywilny. Ubiór stał się też znakiem określającym przynależność religijną. W poszczególnych religiach, ubiór odgrywał zatem bardzo ważną rolę, podkreślając powagę liturgii, ukazując charyzmat wspólnot zakonnych, zajmowane miejsce w hierarchii lub gotowość na przyjęcie określonych wzorców życiowych. W wielu wspólnotach religijnych wypracowane zostało szczegółowe prawodawstwo określające elementy stroju przynależne poszczególnym ich członkom. Kwestia kostiumologii bliska jest także Kościołowi katolickiemu. Niemal od pierwszych wieków odmienny ubiór wyróżniał celebransów i służbę liturgiczną od pozostałych wiernych. Z czasem stał się także elementem niezbędnym dla podkreślenia pozycji hierarchów Kościoła. Bardzo bogato prezentują się formy habitów zakonnych w Kościele katolickim. Niewiele jest innych Kościołów posiadających tak ogromny wachlarz wzorów i form strojów zakonnych. Osoby świeckie w Kościołach chrześcijańskich nie obowiązywał na codzień szczególnie odmienny ubiór, choć i tutaj  można wykazać pewne zależności doboru garderoby w odniesieniu do wyznawanej religii.

 

SPIS TREŚCI

 

Różański Mieczysław – Strój duchownych w ustawodawstwie synodalnym polskim, po ogłoszeniu Kodeksu Prawa kanonicznego w 1983 roku.

Osadczy Włodzimierz – Kwestia ubioru duchownych unickich na kanwie poszukiwań tożsamości Kościoła Greckokatolickiego w Galicji w XIX/XX wieku.

Janicki Jan – Symbolika kolorów szat w liturgii rzymsko-katolickiej.

Wlaźlak Władysław - Stroje kanoników kapituł kolegiackich Archidiecezji częstochowskiej.

Szetelnicki Wacław – Pontyfikalia ubiorem godności zakonnej krzeszowskich ksieni.

Miławicki Marek – Dzieje i symbolika habitu męskich zakonów mendykanckich.

Marecki Józef – Codzienne oraz liturgiczne ubiory osób duchownych i zakonnych w polskiej   heraldyce miejskiej.

Rotter Lucyna – Kolor i forma ubioru pozaliturgicznego znakiem przynależności religijnej.

 

 

 
© 2024 lucynarotter.com.pl | Tworzenie stron internetowych

 

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0