do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Czytelnia » "Face-to-face z Kulturą"
"Face-to-face z Kulturą"

SUBIEKTYWNE MOCNO EMOCJE NA FACE-TO-FACE Z KULTURĄ :)

 

Muzea, galerie, wystawy...

 

Opery, musicale, balet, koncerty...

 

Teatr, kino, spektakle...

 

 

 

Pełna lista face to face...

więcej
 
Festiwale i wydarzenia cykliczne (wybór subiektywny ;) )

Festiwale i wydarzenia cykliczne

(wybór subiektywny ;) )

  

 

Tutaj w tabeli festiwale. Takie i muzyczne i związane z kulturą i teatralne itd. Wybór jest oczywiście subiektywny :) Ale systematycznie uzupełniany! (propozycje napływają ;) )

 

Podaję kategorię i miesiąc (czasem się to ciut zmienia) i miejsce. Bo gdy się jedzie do jakiegoś miasta lub regionu – warto wiedzieć, że się na jakieś ciekawe wydarzenie można załapać. To tak by się nie spóźnić albo by przez przypadek nie wyjechać za wcześnie.

No chyba, że na ulubiony festiwal wybieramy się z premedytacją i dlatego że jest!

 

PS

Można "kliknąć" w nazwę festiwalu by zostać przekierowanym na stronę festiwalową (jeśli taką festiwal posiada)

więcej
 
Kraków - Filharmonia, 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Rozpoczął się 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena . W Krakowie 17 marca zainagurowany został w Filharmonii koncertem Luxembourg Philharmonic Orchestra. Za pulpitem stanął Gustavo Gimeno a przy fortepianie - Beatrice Rana. No piękny początek to był ! Co zresztą w kontekście festiwali wielkanocnych jakoś mocno nie dziwi. W repertuarze – żywiołowo wykonany Beethoven. A w wersji z fortepianem - Piano Concerto in A minor, Op. 7, Schumanna. Swoją drogą Beatrice Rana – zrobiła show prima sort (również fantastyczną pawio - jaszczurczą kreacją ;) ). Owacje na stojąco w pełni zasłużone!

więcej
 
Kraków - Centrum Kultury Żydowskiej "Święto Meiselsa"

Święto Meiselsa w Krakowie, a w ramach świętowania koncert MOJŠE BAND . Bardzo lubię muzykę i kulturę chasydzką i bardzo lubię też ich koncerty (choć nie zawsze są chasydzkie ;) - tym razem był). Na szczęście dość często grają w Krakowie Tercet pochodzi ze Słowacji, a w proponowanej przez nich muzyce głownie słychać nowe brzmienie klezmerskie i chasydzkie, zmieszane z lokalną słowacką muzyką. Tym razem były głównie niguny chasydów Breslave...

więcej
 
Kraków - Opera Krakowska "Nabucco"

O czym jest „Nabucco”? Dla mnie – to opowieść o asyryjskiej dziewczynie (Fenena) która zakochała się w pobożnym Żydzie (Ismaele) a on w niej… On ratuje jej życie, ona przyjmuje judaizm (i przy okazji tym ratuje życie jemu). Fenena nie opuszcza nowej rodziny nawet w obliczu zagrożenia śmiercią, publicznie deklarując że jest Żydówką. A w tle… Babilon napada na Ziemie Izraela, Żydzi stają do walki, Ha.szem w sposób zaskakujący (jak to zwykle jest w życiu się dzieje...) wybawia Żydów przed zagładą, tym razem wykorzystując do tego celu Fenenę… Piękne…
 

więcej
 
Kraków - Teatr Ludowy "Mistrz i Małgorzata"

Czy wierzysz? To pytanie padło w kierunku widowni ze sceny. W co? W kogo? Niewiele osób podniosło rękę w odpowiedzi… Nie chcieli? Wstydzili się zadeklarować? Zbyt osobiste pytanie? Nie zrozumieli, że to pytanie wymagające odpowiedzi? Nie dali się wciągnąć w spektakl. A spektakl przedziwny. Mieszają się obrazy, świadomość z podświadomością, jawa ze snem, światło z cieniem, przeszłość z przyszłością i tym co teraz, wirują pytania, na które tak trudno sobie czasem odpowiedzieć. I to pojawiające się wciąż pytanie… wierzysz? Bo niewiara nie istnieje przecież. Ktoś wierzy w Najwyższego, inny w racjonalną myśl, ktoś inny w siłę pieniądza, jeszcze inny w niefrasobliwie pojmowaną wolność która staje się pułapką, tęskniąca kobieta wierzy że uratuje ukochanego… 

więcej
 
Jerozolima (Izrael) - Muzeum Izraela, Muzeum Ziem Biblijnych

Dwa muzea, właściwie nieopodal siebie. A opowiedziana w nich historia – trochę uzupełniająca się wzajemnie. Muzeum Ziem Biblijnych (מוזיאון ארצות המקרא ירושלים) to w sumie muzeum archeologiczne. Powstało w latach dziewięćdziesiątych XX wieku a inicjatorem był Elie Borowski (tak – polski akcent. Urodził się w Warszawie). Zresztą zręby dla muzeum dała prywatna kolekcja Borowskiego. Co można w muzeum zobaczyć? Ano artefakty pokazujące historyczność tego co w Torze zapisane, zabytki kultury Bliskiego Wschodu ale i „okolic”. Są eksponaty związane ze sztuką egipską, kananejska, aramejską, filistyńską, Hetytów, Persów itd. itd. Wszystko fajnie opisane, czasem rzuconymi na ścianę tekstami poważnych artykułów. Są też teksty z Tory odnoszące się do oglądanych obiektów. Dodatkowo – sporo niezłych makiet. Fajne, ciekawe i do tego naukowe. Super tercet! Rozwinięciem niejako jest to co w całym kompleksie Muzeum Izraela (‏מוזיאון יִשְׂרָאֵל‎). Myślę, że jest znacznie bardziej na świecie znane, no i starsze bo założone w 1965 roku... 

więcej
 
Pamplona (Hiszpania) - Museo de la Catedral de Pamplona

Museo de la Catedral de Pamplona jest znacznie większe i piękniejsze niż się spodziewałam! Często muzea przykatedralne są… jakby to powiedzieć grzecznie… bardzo klasyczne… A tu - pełna niespodzianka mnie dopadła! Najpierw krużganki otulające wirydarz pełen zieleni. Przez ostrołukowe okna słońce muska XIII wieczne misterne, wręcz koronkowe kamienne dekoracje. Krużganki prowadzą do refektarza. Teraz to sala koncertowa lub dedykowana na spotkania i wykłady. Gdy byłam tam – akurat instalowane były oświetlenia i nagłośnienie. Zapowiadało się muzycznie. Takie muzeum - że muzeum, czyli przemyślana koncepcja wystawiennicza rozpoczyna się od pałacu biskupiego. Badania archeologiczne odkryły pozostałości od XII do XIV wieku, a ciekawie oświetlone artefakty wciągają widza w podróż do przeszłości… 

więcej
 
Dżerba (Tunezja) - Musée Djerba Guellala

Gdy myślę o Musée Djerba Guellala – mam mieszane uczucia. Nazywa się muzeum. I faktycznie kilka eksponatów jest… Na stronie dumnie brzmi teks, że jedna z największych placówek w kraju. No nie wiem… W samej Dżerbie jest też inna która eksponatów ma znaaaaacznie więcej a i ekspozycję taką jakby bardziej muzealną. Z drugiej jednak strony, koncepcja Muzeum Guellala – dość niecodzienna i zaskakująca. W kolejnych salach, kolejne manekiny opowiadają historię Tunezji i samej Dżerba. A że na wyspie przez wiele wieków po sąsiedzku, żyją obok rodzimych Berberów - i muzułmanie i żydzi i chrześcijanie – to i wachlarz tunezyjskich opowieści spory...

więcej
 
Wrocław - Muzeum Narodowe

Opowieść na wystawie stałej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pomyślana jest od ogółu do szczegółu (albo odwrotnie – w zależności od tego, w którą stronę ma się koncepcję by zwiedzać ekspozycje. Autorzy nie narzucają). Na drugim piętrze sztuka europejska od ok. XV wieku. Głównie Anglia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Niderlandy i Italia – czyli właściwie przykłady ze wszystkich kierunków Europy. Nazwiska niczego sobie: Pieter Brueghel mł., Lucas Cranach st., Francisco de Zurbarán, Wasilly Kandinsky. Obrazy i rzeźby, sacrum i profanum, no i fajny nienachalny anturaż raczej w klasycznym ujęciu wystawienniczym...  

więcej
 
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   następny  >> 
 
© 2024 lucynarotter.com.pl | Tworzenie stron internetowych