do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Czytelnia » "Face-to-face z Kulturą"
Kurozwęki - Zespół pałacowo parkowy

Jakiś czas temu byłam (ze wspaniałą ekipą cudownych znajomych a i równocześnie specjalistów od sztuki, muzealnictwa, zarządzania kulturą i innych takich) w Kurozwękach. To była moja kolejna wizyta w tym miejscu na przestrzeni kilku lat i… nic się nie zmieniło! :)  Kurozwęki to zespół pałacowo parkowy. Miejsce z historią Zamek tu był od poł XIV wieku a potem w XVIII przebudowa w kierunku pałacowym. Sam e Kurozwęcki i w literaturze i w filmie się przewijają… W obecnym obiekcie – parkowo, no ok. Bizony hodowane na miejscu łażą sobie w zagrodzonych przestrzeniach, jakieś tam inne zwierzaki też. Kawiarnia i restauracja serwuje jakiś jedzonko. Fasady obiektów odrestaurowane kuszą by wejść do środka a wejść można wyłącznie z przewodnikiem. Nas oprowadzał miły Pan w dresie, który posiadał tekst wykuty na pamięć i z zaangażowaniem i emocjami go recytował :) :) przy czym co ważne - nie należało robić krzywdy Panu pytaniami…

więcej
 
Kraków - MuFo "Co robi zdjęcie?"

"Co robi zdjęcie?" Ma gigantyczną moc... Czasem potrafi wszystko zmienić...

Podobno fotografie kradną duszę… nie wiem. Ale na pewno – emocje, myśli, namiętności, pasje o których się zapomniało - albo nie wiedziało że istnieją - albo nie pozwalało im zaistnieć… Czasem tę duszę odzierają do naga…

Niekiedy to ułamek sekundy, gdzieś jakiś promień słońca, kropla koloru na szarej ulicy. Innym razem długie studyjne dopieszczanie artyzmu. Czasem na fotografii słychać krzyk a czasem cichutkie szepty.

Technologie się zmieniały – to jasne. Historia fotografii jednak jakiś tam czas już trwa. Ale zawsze była ta magiczna chwila gdy fotograf widzi wyłaniające się zdjęcie (niezależnie od tego czy w kuwecie czy na ekranie monitora… ). A co jeśli nieostrożnym ruchem zniszczy wszystko. Ułamek sekundy zaklęty w kadrze zacznie znikać. Nie wiem. Ci najlepsi pewnie potrafią uratować swoje dzieło światłem malowane...

więcej
 
Warszawa - Muzeum Narodowe "Chagall"

Lubię Chagalla. Może dlatego że jego marzenia, sny stają się rzeczywistością a ta miesza się z marzeniami… Może dlatego że emocje, uczucia u niego są tak namacalne i nierealne równocześnie A może dlatego że gdy oglądam jego prace brzmi mi gdzieś w głowie Młynarskiego i …” Taka piosenka w której słyszy się ten fragment który akurat w duszy gra… Z obrazami Chagalla jest chyba tak samo…

Wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje czternaście nabytków. Prace Marca Chagalla. Piękny zbiór… gwasz, temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz… Senne mary, kadry z życia które nie wiadomo czy są wspomnieniem czy pragnieniem czy marzeniem jakimś nierealnym które odleciało…

Wystawienniczo – dobrze opowiedziana. Jest ciekawie opracowane kalendarium. Nie ma przeładowania gadżetami. Światło pomaga doświadczeniu sztuki.

Tak malował Pan Chagall…

więcej
 
Warszawa - Opera Narodowa "Traviata"

Opowieść o dziewczynie, która zapomniała, że nie wolno się zakochać bo to prędzej czy później źle się kończy. Traviata Verdiego o czym jest – wiadomo, ale ta realizacja w Operze Narodowej w Warszawie opowiedziana została faktycznie w scenerii nocnego klubu… z całym pakietem jego „atrakcji” i z całym wachlarzem barwnych osób odwiedzających takie miejsca :) Scenografia a bardziej chyba nawet kostiumy nie pozostawiają cienia wątpliwości.. W sumie niby ok. Na początku niemal wizualizowały mi się kadry z „Moulin Rouge” Luhrmanna. W sumie opowieść podobna… W obsadzie 10 maja - właściwie całą robotę zrobiła (wyśpiewała) Ruslana Koval. Dobry głos, dobrze aktorsko zagrana rola! Choć nawet ona czasem zagłuszana była ciut, skrzypieniem ruchomej sceny… 

więcej
 
Nagłowice - Muzeum Dworek Reja

W Nagłowicach, w dworze Walewskich z przełomu XVIII i XIX wieku jest muzeum Mikołaja Reja. Hmmm…. W sumie to trudno sobie wyobrazić muzeum z mniejszą ilością eksponatów…. A oprowadzanie (po jednej, no… dwu salach w sumie) trwało jakieś 45 min! Kilka rękopisów i … i tyle :) Poza tym dwa manekiny prezentują stroje z epoki, trochę reprodukcji (słabych zresztą) – też z epoki. W sumie to podziwiałam Panią, która barwnie i z emocjami o Reju prawiła. Żeby taką umiejętność posiąść by umieć z pustego nalać… No szacun!

więcej
 
Sanok - Muzeum Historyczne Galeria Mariana Kruczka; Galeria malarstwa XX wieku

Na najniższym poziomie, w piwnicach Muzeum Historycznego w Sanoku są dwie stałe wystawy. Właściwie jedna przechodzi w drugą bardzo niepostrzeżenie i tak na dobrą sprawę trudno je rozgraniczyć. „Galeria Mariana Kruczka”. Malarz, rzeźbiarz i grafik rodem z okolic Sanoka. Swoje prace wystawiał w największych galeriach Europy na kilkudziesięciu indywidualnych i daleko ponad stu zbiorowych wystawach. Lubię jego prace. Zwłaszcza rzeźby. To takie kompozycje na granicy bajk i rzeczywistości…

Zaraz za nią - „Galeria malarstwa XX wieku”. Ponad dwieście prac! I to crème de la crème  Tadeusz Makowski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Teodor Axentowicz, Jacek Malczewski, Jan Cybis, Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Sylwester Stabryła itd. itd....

więcej
 
Kraków - Wawel „Ogród smoczy. Bronisław Chromy na Wawelu”

Smoki to jednak gatunek, który jakoś we krwi ma znikanie, odlatywanie bez powodu… Na Wawelu kilka dni temu otwarcie wystawy „Ogród smoczy. Bronisław Chromy na Wawelu” Wystawa pomyślana dla uczczenia okrągłej - bo pięćdziesiątej - rocznicy urodzin smoka. Tego co na kamolku prze Jamą sobie stoi i ogniem zionie… Pomysł cudny! Rzeźby Chromego – fantastyczne! Tyle, że ze smoków to tylko jubilat…

więcej
 
Miechów - Muzeum Ziemi Miechowskiej - Tkaniny i paramenty

Muzeum Ziemi Miechowskiej zostało powołane do życia w 1910 roku. Miejsce swoje znalazło w odrestaurowanych na tę okoliczność zabudowaniach dawnego klasztoru bożogrobców. Zarówno pierwsza jak i druga wojna światowa uczyniły spore szkody i w działalności i w zbiorach. Reaktywacja nastąpiła w 2012 roku a siedzibą muzeum stał się Zamek Generała – budynek w historycznym kompleksie klasztornym bożogrobców. Klasztorny anturaż od początku istnienia muzeum, prowokuje niemal by jedna z ekspozycji była dedykowana sztuce sakralnej! I tak jest „Tkaniny i paramenty” to wystawa stała na którą składają się w głównej mierze zabytki związane z bożogrobcami. Jest zatem cały garnitur liturgiczny, tkaniny o rodowodzie włoskim, francuskim i tureckim (ta ostatnia to najcenniejszy chyba czerwony ornat z motywami tulipanów). Jest też trochę sztuki złotniczej, często to zabytki z bogatym programem semantycznym. ...

więcej
 
Toruń - Muzeum Okręgowe Ratusz

W samym sercu Torunia jest Oddział Muzeum Okręgowego – Ratusz. Kilka wystaw stałych. Na parterze i potem na pierwszym piętrze – sztuka i artefakty. Są i wytwory złotnicze  np. kolekcję biżuterii Skarb ze Skrwilna lub Skarb z Nieszawy; są wyroby ze szkła, są olbrzymie zamki i klucze które potrafią je otworzyć… Są też meble, broń… Spora kolekcja malarstwa. Sala Królewska z Pocztem królów polskich.

Sama ekspozycja - bardzo dobrze pokazana historia Torunia ale i szerszy jej kontekst. Doskonale wykorzystana naturalna gra światła. Promienie słońca wpadając przez okna – robią robotę. W innych salach – gdzie ekspozycyjnie to uzasadnione – mglisty nieco półmrok. Mocne kolory ścian w kilku miejscach, to dobry anturaż dla ekspozycji malarstwa. W sumie to taka klasyczna sztuka muzealnicza. Ale w bardzo dobrym jej wydaniu!...

więcej
 
Toruń - Muzeum Etnograficzne Skansen

Skansen w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. To właściwie trzy miejsca ale dzisiaj o tym w centrum miasta. W sumie niewielka przestrzeń ale tak pięknie zagospodarowana… Równiusieńkie grządeczki, kwiaty czekają w dwuszeregu by zakwitnąć, gałęzie karnie w stosach poukładane. No ślicznie i czyściutko! Ale równocześnie pachnie wsią. To znaczy może nie zwierzakami ale taki zapach drewna, gliny, słomy, pyłu… To ważne! Robi klimat. W niektórych chałupach słychać dźwięk rozmów (gwara dedykowana dla konkretnej chałupy), albo jakieś modlitwy na prymarię szeptane, podśpiewywane pod nosem godzinki, a i takie mniej pobożne melodie też :) Światło przez białe firanki sączy się do izb…

więcej
 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   następny  >> 
 
© 2024 lucynarotter.com.pl | Tworzenie stron internetowych