do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Aktualności
XIII Dni Muzyki Kościelnej

W dniach 17 - 22 listopada mają miejsce XIII Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej. Dzisiaj międzynarodowa konferencja "50-lat w służbie muzyki kościelnej, Instrukcja wykonawcza Soboru Watykańskiego II Musicam Sacram (1967-2017)" W trakcie konferencji wręczona zostanie publikacja dedykowana prof. dr hab. Janowi Janickiemu.

więcej
 
otwarcie zmodernizowanej wystawy „Historia w dewizce zapisana”, w Limanowej


"W Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej została oficjalnie otwarta zmodernizowana wystawa stała pn. „Historia w dewizce zapisana”, którą honorowym patronatem objął Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej przy współpracy z Urzędem Miasta Limanowa, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa, dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonało modernizacji ekspozycji aby nadać jej kontekst historyczny i elementy narracji tekstowo-wizualnej, w taki sposób aby każdy mógł prześledzić rozwój dewizki poprzez wieki również w kontekście przemian w świecie mody. Długotrwałe prace naukowo-badawcze, koncepcyjno-wystawiennicze, a także aranżacyjne sprawiły, że ta największa w Polsce i prawdopodobnie w Europie kolekcja dewizek, przekazana w 2014 r. do limanowskiego muzeum przez śp. Grzegorza Jońca, zyskała atrakcyjną formę oraz metaforycznie oddała głos samym eksponatom, które tym chętniej opowiadają o zapisanej w nich historii.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczęła ...

więcej
 
Międzynarodowa Konferencja "Wspólnota różnorodności - dziedzictwo kulturowe Krajów Czwórki Wyszehradzkiej"

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

 

"Wspólnota różnorodności - dziedzictwo kulturowe Krajów Czwórki Wyszehradzkiej"

„Unity of diversities – cultural heritage of the Visegrad Four"

 

14-15 listopada 2017

Kraków ul. Franciszkańska 1, sala 120

 

Organizatorzy:

Katedra Archiwistyki i NPH, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP II w Krakowie
Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove
Univerzita Karlova Katolická teologická fakulta
Saint Athanasius Greek-Catholic Theological Institute

 

Fotorelacja autorstwa p. K. Nenko

https://www.facebook.com/Katedra-Archiwistyki-i-Nauk-Pomocniczych-Historii-UPJP-II-610020332524293/

więcej
 
11 listopada
 
 
Symbolika florystyczna w kulturze i sztuce - wykład monograficzny

"Symbolika florystyczna w kulturze i sztuce - wykład monograficzny

Pani dr hab. Lucyna Rotter po raz kolejny gościła w DUTW jako prelegent, ucząc nas jak odczytwać ukryte w obrazach symbole. Tym razem były to kwiaty i elementy roślinne. Słuchacze mieli możliwość rozszyfrować znaczenie kolorów róż, odszukać na obrazach dzbanki z fiołkami – symbolem skromności i pokory, słoneczniki – symbol życia zakonnego.

 

Oglądaliśmy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, które w ręku trzymało konwalie – bez tego wykładu nikt z nas nie wiedziałby, że to symbol – zapowiedź Męki. Ciekawym motywem także była gałązka lilii w ręku Maryi podczas zwiastowania, kiedy to dwie z trzech tajemnic Maryjnych się już spełniły – a zatem dwa kwiaty były rozwinięte. Maryja czekała tylko na Narodzenie – i jeden pąk – ten symbolizujący narodzenie jeszcze pozostawał zwinięty.

Poza kwiatami – jabłka, granaty, winogrona, figi oraz poziomki – wszytkie te elementy ornamentów w sztuce były przedmiotm prelekcji."

 

http://www.dutw.pl/strona/aktualnosci/symbolika-florystyczna-w-kulturze-i-sztuce-wyklad-monograficzny

więcej
 
prof. dr hab. Jan Samek

W tym roku mija 10 lat od śmierci mojego Promotora pracy magisterskiej - prof. dr hab. Jana Samka. Wyjątkowego człowieka i naukowca. Historyka sztuki, który w ręku miał i opracował - dosłownie - tony zabytków rzemiosła artystycznego 

 

Samkoviana

 
Ars - Mea Patria

20 października 2017 w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach Galeria w Pałacu Vauxhall miało miejsce otwarcie wystawy prac prof Czesława Dźwigaja "Ars - Mea Patria" Profesor jest człowiekiem renesansu Głównie znany jako rzeźbiarz, ale także malarz, grafik, rysownik, medalier, poeta Dość powiedzieć że Prof Dźwigaj zajmuje się sztuką, jest ARTYSTĄ. Artystą, który nigdy w swojej twórczości nie zapomina, że i forma i treść stanowią cenną wartość dzieła. Te zgromadzone na otwartej dzisiaj wystawie ukazują w wielu odsłonach chyba największą miłość Profesora - Ojczyznę. Wystawie towarzyszył koncert. Utwory inspirowane twórczością profesora wykonali muzycy z Filharmonii Krakowskiej oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

więcej
 
Inauguracja Studiów Podyplomowych KIRE

30 września 2017 w auli głównej Akademii Ignatianum w Krakowie miała miejsce inauguracja Studiów Podyplomowych prowadzonych przez Krakowski Instytut Rozwoju edukacji. Wykład Inauguracyjny  ,,Rola i znaczenie dialogu w szkolnej edukacji'' wygosił prof. dr hab. Marian Śnieżyński.

więcej
 
Narodowy Kongres Nauki

Reforma - oczekiwana, organizacja - perfekcyjna, frekwencja - wyjątkowa!

więcej
 
Rodzinni Sztuk-Mistrze - wystawa połączona z promocją książki "Zielnik Pieniński" L.Freya i A.Dziedziny Wiwra

12 sierpnia 2017 w Galerii Krzywa Jabłonka w Szczawnicy odbyło się otwarcie wystawy Rodzinni Sztuk-Mistrze. Autorami wystawionych prac były trzy pokolenia rodziny Frey. Prof. dr hab. Ludwik Frey przygotował swoje zdjęcia jego szanowna małżonka Wiesława Frey - haftowane obrazy. Drugie pokolenie reprezentował syn profesorstwa wraz z małżonką. w ich wykonaniu na wystawie znalazły się witraże i zdjęcia. Najmłodsze pokolenie - wnuczka i wnuk profesora, wystąpili w roli rysowników i malarzy.

Otwarcie wystawy połączone zostało z promocją książki "Zielnik Pieniński" autorstwa prof. Ludwika Freya oraz  Andrzeja Dziedziny Wiwra. To swoiste połączenie przemyśleń botanika oraz emocji poety cudownie rysuje Flore Pienin.

więcej
 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   następny  >> 
 
© 2018 lucynarotter.com.pl | Tworzenie stron internetowych